Австрія розглядає заборону хіджабу у школах для дівчат до 14 років

Австрійський уряд представив законопроєкт, що забороняє носіння хіджабу ученицями до 14 років у державних та приватних школах. Ініціатива стосується як занять, так і будь-яких заходів на території навчальних закладів. Документ, який планують винести на громадське обговорення, уже став предметом палких дискусій у суспільстві, за даними APA повідомляє Пушкінська.
Що передбачає законопроєкт про заборону хіджабу
Заборона поширюватиметься на дівчат від дошкільного віку до восьмого класу. У разі порушення запроваджують поетапну систему реагування: розмова з дитиною, повідомлення батьків, подальше залучення освітніх органів. У крайніх випадках передбачено штрафи від 150 до 1000 євро або до двох тижнів арешту. Автори документа наголошують, що мета — захистити дітей від примусу та дати їм рівні можливості для участі в суспільному житті.
Аргументи прихильників реформи
Підтримку ініціативі висловили урядові партії та низка ліберальних сил. Вони стверджують, що дитячий хіджаб — не лише елемент релігійного одягу, а й символ обмеження прав і можливостей дівчат. У заяві міністерки інтеграції підкреслюється, що заборона допоможе запобігти ранньому тиску з боку родини чи однолітків і сприятиме рівній участі школярок у навчальному середовищі. Прихильники наводять приклади Франції та Бельгії, де подібні норми, на їхню думку, покращили інтеграцію мусульманських дівчат.
Критика заборони: свобода віросповідання та рівність
Опозиція та правозахисники вважають, що обмеження порушує конституційні права. Ісламська релігійна громада Австрії нагадує, що Конституційний суд уже скасовував аналогічний закон у 2020 році через дискримінаційний характер. Юристи та молодіжні організації застерігають: штрафи й арешти можуть стигматизувати дітей та створити атмосферу недовіри в школах, а не сприяти діалогу.
Подальші кроки та європейський контекст
Законопроєкт пройде шеститижневе громадське обговорення, після чого парламент вирішить його долю. Якщо зміни ухвалять, вони набудуть чинності вже з другого семестру. Дискусія в Австрії вписується у ширший європейський тренд пошуку балансу між правами людини, релігійною свободою та інтеграцією мігрантів. Для багатьох країн питання носіння релігійних символів у школах стає випробуванням на зрілість демократичних інституцій і здатність суспільства до інклюзивного діалогу. Раніше ми писали про те, що відомо про вбитого в США активіста та друга Дональда Трампа Чарлі Кірка.