Ірландець Пол Лінч отримав Букерівську премію за “Пісню пророка”
“>
Ірландський письменник Пол Лінч став лауреатом Букерівської премії з літератури 2023 року. Він отримав премію за роман "Пісня пророка" (Prophet Song). Лінч отримав 50 тис. фунтів ($63 тис.) на урочистій церемонії у Лондоні, повідомляється на сайті премії.
Пол Лінч став п'ятим ірландським письменником, який одержав Букерівську премію. У короткий список номінантів також входили романи:
- "Навчання послуху" (Study For Obedience) канадійки Сари Бернстин,
- "Якщо я переживу тебе" (If I Survive You) американського письменника ямайського походження Джонатана Ескоффері,
- "Бджолиний укус" (The Bee Sting) ірландця Пола Мюррея,
- "Це інший Іден" (This Other Eden) американця Пола Хардінга,
- "Західний провулок"(Western Lane) британки індійського походження Четни Мару.
"Пісня пророка" – роман-антиутопія, п'ятий роман ірландського письменника. У ньому описується історія мікробіолога Ейліш Стак на тлі встановлення тиранії в Ірландії.
Таємна поліція заарештовує її чоловіка Ларрі, профспілкового активіста, за участь у протестах і вона змушена сама ростити чотирьох дітей.
Пол Лінч розповідав, що на його роман вплинули події у Сирії, проблема біженців та дії Заходу.
Я намагався зазирнути у сучасний хаос. Заворушення у західних демократіях. Проблема Сирії – імплозія всієї нації, масштаби кризи біженців та байдужість Заходу… Мені хотілося занурити читача в цю тему настільки, щоб до кінця книги він не просто знав, а відчув цю проблему на собі.
Я не міг писати прямо про Сирію, тому як імітацію я взяв Ірландію. Книга починається з проблеми, з якою зіткнувся Ларрі Стак: як довести, що демократичні дії не є дією проти держави?
Полу Лінчу 46 років. Він народився у місті Лімерік у 1977 році у родині співробітника ірландської берегової охорони. Працює письменником із 2013 року, раніше був кінокритиком газеті The Sunday Tribune.
Написав романи "Червоне небо вранці" (Red Sky in Morning) , "Чорний сніг" (The Black Snow), "Грейс" (Grace), "За морем" (Beyond the Sea).
Письменник розповідав, що найсильніше на його творчість вплинули:
- "Записки з підпілля" Федора Достоєвського (1821-1881),
- оповідання "Писець Бартлбі" (Bartleby, the Scrivener) американця Германа Мелвілла (1819-1891),
- "Тайфун" (Typhoon) британського письменника Джозефа Конрада (1857-1924)
- роман "Коли я вмирала" (As I Lay Dying) американця Вільяма Фолкнера (1897-1962).
Книги, які увійшли до довгого списку Букерівської премії з 13 романів, а потім і в короткий список із 6 робіт, були відібрані зі 163 творів, опублікованих у Великій Британії та Ірландії з 1 жовтня 2022 року.
У жовтні 2022 року володарем премії став письменник із Шрі-Ланки Шехан Карунатілака. Він був відзначений за роман "Сім місяців Маалі Алмейди" (The Seven Moons of Maali Almeida).
По материалам: Подробности