Финансы

Скільки коштує “Труха” та в чому її успіх: власник найбільшого телеграм-каналу України поділився досвідом (відео)

“> Скільки коштує "Труха" та в чому її успіх: власник найбільшого телеграм-каналу України поділився досвідом (відео)

Мережа телеграм-каналів "Труха" є однією з найбільших в Україні. На головному каналі холдингу – 2,7 млн підписників, а разом із регіональними пабліками охоплення складає 6 млн. Фактично за масштабами впливу цей холдинг можна порівнювати із потужним телеканалом чи великим digital-медіа.

Власник "Трухи" Максим Лавриненко дав велике інтерв'ю OBOZ.UA, в якому розповів про закулісся цього бізнесу, скільки грошей там обертається та чи реально відтворити такий кейс з нуля.

"Труха" – перш за все комерційний проєкт, однак зараз це знаряддя інформаційної війни з російськими загарбниками. Головна мета ресурсу – боротьба з російськими ІПСО, які намагаються це підірвати довіру українців до влади.

Зараз ми для рашистів – флагман пропаганди. Це наш такий моральний обов’язок: ми моніторимо, як вони розганяють ІПСО, глузуємо з цього, ведемо інформаційну війну. Ми не пропагандисти, хоча росіяни нас так називають.

За словами Максима Лавриненка, телеграм-пабліки в України оцінюються з розрахунку долар за підписника. Водночас продавати "Труху" навіть за $6 млн він не збирається.

Он ведучий і підприємець Євген Черняк каже, що якісь незалежні експерти "дають" 25 млн дол. нам…

Я навіть не цікавлюсь, скільки коштуємо, тому що ми не продаємося, тому питання не актуальне.

Власник "Трухи" назвав некоректними розрахунки журналу Forbes, який підрахував, що його телеграм-канал заробляє в місяць від 0,5 до 1 млн доларів чистими. Дохід ресурсу залежить від реклами. Влітку реклами менше, ніж взимку, наприклад, перед Новим роком.

Як рахують журналісти того ж Forbes: вони беруть 1 рекламу, яка коштує 96 тис. грн в "Труха-Україна", множать на 3, на 5 чи скільки там реклам на день, множать на 30 днів, і виходить десь 18 мільйонів. Плюс реклама в мережі "Трухи" – там, наприклад, у нас різниця: в Ужгороді 500 грн реклама, в Харкові 7 тис. грн…

 

Вони так само порахували, десь і вийшов мільйон доларів. Нехай так рахують, та ми заробляємо менше, ніж нам Forbes приписує.

Максим Лавриненко зізнався, що "Труха" заробляє $300-500 тисяч на місяць, але це не чистий дохід.

По-перше, ми платимо зарплати, у нас є благодійний фонд "Труха-Україна", ми і робимо збори, і власні кошти теж направляємо на допомогу ЗСУ. По-друге, ми постійно намагаємося розширятися, нас цікавлять успішні пабліки, ми намагаємось їх придбати.

Побудувати аналогічний бізнес з нуля зараз дуже складно з нуля, адже інформаційний бум закінчився. Краще придбати вже існуючий паблік і потім розширяти.

Telegram в Україні зростав у декілька хвиль. Це ковід і часи вторгнення. Якщо б ви зараз мене спитали, скільки з нуля створити аналог "Трухи", я скажу – десь 5 млн дол., – щоб десь за 1,5-2 роки стати лідером. Але дуже багато залежить від команди, правильного маркетингу, редакційної політики, адмінів і т.і.

На якому рівні розвитку в телеграм-каналах починається бізнес залежить від адміністратора та власника. Можна продавати рекламу, можна продавати свої товари та послуги, а можна робити закриті канали та оформлювати платну підписку.

Можна мати 20 підписників і вже заробляти на них, наприклад, на закритих групах. Можна якусь тематичну групу набрати в 100 підписників, з кожного брати 100 гривень на місяць і заробляти на цьому. 

 

У мене був такий принцип: до 100 тис. підписників я не продавав рекламу, і цим я відрізнявся від конкурентів. Коли в нас було 100 тисяч, я говорив: подивіться, в нас чиста стрічка, жодної реклами. Я підвів до того, що після 100 тис. почнемо продавати рекламу, тому що нас ніхто не спонсорує, я позичав гроші в інвесторів і треба колись розраховуватися. Зараз я бачу канали, де 20-30-50 тисяч підписників, і вони вже давно продають рекламу.

Максим Лавриненко спростував чутки, що "Труху" заснував колишній голова Харківської обласної державної адміністрації (з 5 листопада 2019 по 27 листопада 2020 року – ред.) Олексій Кучер.

Спочатку я не реагував: це прикольно, простий хлопець створив паблік, а тут мене пов’язують із головою ОДА. Але коли у самого Кучера почались проблеми, коли він почав піаритись на деяких подіях, я зрозумів, що цей негатив іде і на нас. Я розумів – треба щось зробити, і запустилися кампанія, що "Труха" – канал Добкіна, канал Кернеса і т.д. Таким чином, ніхто вже не знав, як реагувати, чий це канал.

Київський інститут соціології підрахував, що "Труха" на початку війни ставила по 750 постів на добу, інші конкуренти в рази менше – по 400-500. Тобто канал закривав весь порядок денний, це і допомогло обійти конкурентів на національному рівні. 

Це було вкрай необхідно в перші дні, в перші тижні повномасштабного вторгнення, це перше.

 

По-друге, в нас була розкачана "предложка", коли ми платили гроші за опублікований контент. Коли почалося вторгнення, у нас було чимало ексклюзивного контенту: CNN, Бі-Бі-Сі, всі світові ЗМІ брали наші фото, відео, і коли підписник їде в поїзді, евакуюється та дивиться CNN, а тут "Труха" – і він переходив до нас.

 

Людям потрібна інформація тут і зараз. Телеграм – це тут і зараз, щось відбувається, ми чуємо сирени, бачимо дим, вибух – ми йдемо в телеграм.

Інша сторона оперативності – неперевірена інформація або фейки. Це слабке місце всіх телеграм-каналів.

Російська пропаганда дуже потужна, вона десятиліттями формувалася, і коли почалося вторгнення, нас ніхто не вчив, як і що ставити. Адже нам скидали дуже багато інформації. Зараз русня не зменшила своє ІПСО, свої фейки, вони щодня закидають, але ми вже навчилися їх відрізняти.

Держава та чиновники не повинні якимось чином регулювати та впливати на роботу українських телеграм-каналів з великою аудиторією, вважає Максим Лавриненко. 

Тут питання в іншому: щоб донести підписникам, донести людям, що є такі проросійські канали, які не треба читати…

 

Наші спецслужби – СБУ, ГУР – дуже гарно працюють, якщо хтось намагається вести проросійські канали в Україні.

Традиційні медіа закидають телеграм-каналам, що вони не підпадають під закон про медіа. Ще один рецепт швидкого зростання та розвитку Телеграм і переваги над традиційними ЗМІ – відсутність цензури.

У традиційних ЗМІ є "презумпція невинуватості", – треба блюрити неповнолітніх дітей, треба блюрити все, а деяких людей цікавить "жесть". Якщо це ДТП, то вони хочуть побачити обличчя, відірвану руку, ноги… і де це робити, якщо всі соцмережі, сайти цього не ставлять? Телеграм почав, і там зараз немає цензури на "жесть"…

Власник "Трухи" зізнався, що хоче створити офіційне ЗМІ "Труха". Зараз це питання пропрацьовують юристи.

По материалам: Подробности

Богдан Молчанов

About Author

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Также стоит прочитать

Финансы

Світовий банк виділив Україні $232 млн на ремонт житла: хто отримає гроші

“> Світовий банк виділив Україні $232 млн допомоги на терміновий ремонт житла, пошкодженого внаслідок  російського вторгнення. Про це повідомила пресслужба
Финансы

Українські учні в польських школах можуть отримати шкільну стипендію та соціальну допомогу

Учні в польських навчальних закладах можуть подати заявку на соціальну допомогу, включаючи шкільну стипендію та матеріальну допомогу. Дізнайтеся, хто може